Kā Kali jeb Netikumu laikmetā iederas pašierobežošanās. Šri Šri Ravi Šankars

Tapas jeb pašierobežošanās palīdz attīrīt visus ķermeņa orgānus un iztīrīt tos no indēm un sārņiem. Ar pašierobežošanos viss ķermenis attīrās, un visi sajūtu orgāni kļūst spēcīgāki.
To veic nevis Dieva iežēlināšanai vai pašapjēgas sasniegšanai, bet lai spēcinātu ķermeni un prātu.


Gan jau esat redzējuši kā daudzi svētie veic ļoti skarbu askēzi, īpaši daudz to ir starp džainiem. Džainu svētie var basām kājām nostaigāt lielus attālumus. Viņi ne pārāk salst ziemā un viņiem nav pārāk karsts vasarā. Ar savu pašierobežošanos viņi attīsta izturību galējos klimatiskos apstākļos. Tā ir viena no pašierobežošanās priekšrocībām. Bet pārmērīgi ar to aizrauties jums nevajadzētu. Veikt pārlieku daudz tapas un mocīt savu ķermeni ir galīgi nesaprātīgi. Tas ir nepareizi.
Ir cilvēki, kuri sēd starp četriem liesmojošiem ugunskuriem, vēl vienu tur uz galvas un meditē. To sauc par Piecu uguņu tapas (Panchagni tapasya). Tas nav nepieciešams. Nav pareizi tā ņirgāties par savu ķermeni, tā nevajag darīt. Bet mazliet pašierobežoties ir nepieciešams.
Ir teiciens ‘Tapovai dwandva sahanam’, kas nozīmē ‘Tapas ir pretēju parādību uzņemšana ar pacietību, savaldīgumu’. Pieņemsim, jūs braucat autobusā un visā 12 stundu ceļā jāpaliek sēdus. Arī tā savā ziņā ir pašierobežošanās.
Būt nesatricināmā mierā un nelokāmi paciest visu, kas nāk priekšā, vai tas ir aukstums vai karstums, apliecinājums vai noliegums, uzslava vai nosodījums — tā ir tapasja.
Vai spējat uzklausīt apvainojumu tikpat nesatricināmā mierā kā dzirdot komplimentus? Tā ir tapasja. Kad tevi kāds uzslavē, tu to uzklausi ar smaidu. Kad tevi kāds kritizē, vai spēj to klausīties ar tādu pat smaidu un nesatricināmību, vērojot, kas notiek tevī? Tā ir tapasja.
Kad tev kaut kas nepatīk, bet tu spēj tam tikt pāri, tad tā ir tapasja. Ja tev kaut kas patīk, vai vari to vienkārši vērot, būt liecinieks un nedīdīties? Tā ir tapasja. Atturīga pacietīga pretstatu uztvere – tā ir tapasja, un tā dzīvē ir nepieciešama. Jo vairāk tapasjas savā dzīvē pārciet, jo stiprāks un noturīgāks kļūsti.
http://semenamudrosti.blogspot.com/

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s