Lūgsnas virsotne ir meditācija. Šri Šri Ravi Šankars

Jaut.: Gurudži, man šķiet, ka dzīve ir ļoti nelaimīga. Ko man iesākt?
Šri Šri Ravi Šankars: Jūs domājat, ka dzīve ir nelaimīga tādēļ, ka esat atkarībā no pagātnes vēlmēm, pagātnē neiespētā, jūs nepieņemat tagadni, jūs nevirzāties uz priekšu, vai arī jūs cerat uz kaut ko par daudz. Pareizi?

Esiet lietišķi. Dzīve ir grūtību un labpatikas sajaukums. Ko jūsu prāts dara? Tas uzvanda grūtības un nesamērīgi tās uzpūš, un dara sevi nelaimīgu. Tad, kas ir atbildīgs par jūsu nelaimīgumu? Paši. Tad, kad tas ir ieplānots? Kad ir ieplānots nebūt nelaimīgiem? (Smiekli). Tagad, tieši tagad jūs tikāt pāri savam nelaimīgumam, tieši tagad? (Pakluss “jā” no klausītājiem). Šim “jā” vajadzētu būt skaļākam. (Šoreiz spēcīgs “jā”).
Tā tas ir. Zināt, ja telpa ir 20 gadus bijusi tumsā, nav vajadzīgi otri 20 gadi, lai ienestu gaismu. Vajag tikai vienu savienojumu, vienu ieslēgšanu, un visa tumsa ir prom. Jūsu dzīve var būt bijusi nelaimīga pagātnē, bet mostieties un ieraugiet, kā ir? Grūtības nāk un iet katra cilvēka dzīvē. Ieskatieties pagātnē, grūtības nāca un visas tās ir izzudušas. Pareizi? Mēs piespiežam grūtībām palikt, tiklīdz pamostamies, tā meklējam, kur ir grūtības? Grūtības nav šeit. Jums reizēm ir kādas sāpes te un tur, bet vai te ir kāds, kas nav nekad pārcietis fizisku slimību? Katram ir bijušas kādas fiziskas grūtības kādā dzīves brīdī, un kad jūs pārkāpjat dabas likumus, nāk sāpes, nāk ciešanas. Sāpes ir neizbēgamas, ciešanas ir izvēles lieta.

Jaut.: Gurudži, vai pastāv kāda iepriekšējā iedzimšana un pārdzimšana?
Šri Šri Ravi Šankars: Šis jautājums pašlaik ir veltīgs. Zināt, kāpēc? Jo to ir pārbaudījusi zinātnieku sabiedrība, tas tagad netiek apšaubīts. Psīholoģisko klīniku parapsiholoģiskās nodaļas ir veikušas izmēģinājumus, un atskats (regression) iepriekšējā dzīvē vairumā klīniku tiek lietots kā terapija, un daudzi cilvēki ir guvuši atvieglojumu. Arī šeit jūs varat veikt mūžības norisi un palūgt skolotāju ievest jūs dziļi tajā. Gūstiet savu pieredzējumu, tā nav liela lieta.Tagad to neapšauba, tas ir fakts.

Jaut.: Vai es varu pārvarēt bailes, nemieru un nedrošību?
Šri Šri Ravi Šankars: Bailes, nemiers un nedrošība ir vienas un tās pašas krāsas dažādas nokrāsas. Viena ir viegli brūna, otra tumšāka, un trešā ir vistumšāk brūna. Pelēkā ir labāka krāsa – gaiši, vidēji un tumši pelēka. Noteikti palīdzēs meditācija, prānajama un pārliecība, ka neesi viens, ticība uz Dievišķo. Ticība Dievišķajam ir ļoti grūti saprotama, tomēr vismaz ir ticība uz Guru, skolotāju, ticība sev, ticība vispārējam garam, ticība apkārtējiem cilvēkiem. Pasaulē ir labi cilvēki. Nedrošība uznāk, kad jūs domājat, ka visi ir ļauni, visi ir slikti. Pieņemsim, ka tā (labie cilvēki) nav tava pieredze, un tu esi sastapis ļaunus cilvēkus, kuri ir tevi visu laiku krāpuši; tad vismaz meklē labus apskaidrotus cilvēkus. Nu labi, tagad, ja izproti visu šo prāta izrīkošanos, un tomēr nemiers uznāk, ko tad darīt? Sudaršan Kriju, prānajamu un meditāciju.
Pēc cunami (Dievidaustrumu Āzijā 2004.gadā), ļoti daudzi cilvēki nespēja gulēt, tie nespēja pat skatīties uz okeānu. Kāda kundze redzēja, kā tika aizskaloti viņas trīs vai četri bērni, viņas rokās bija bērns, un viņa nespēja neko izdarīt, jo viņai bija jāglābjas pašai. Tādi negadījumi notika ļoti daudzu cilvēku acu priekšā. Ļoti daudzas ģimenes, kādu cilvēku bērni, kādu cilvēku sievas, kādu cilvēku vecāki tika aizpludināti. Visi cilvēki teica: “Paņemiet mūs projām, tikai ne okeānu”. Un visi viņi bija zvejnieki. Ko darīs zvejnieks zemes vidienē?
Pēc zemestrīces cilvēki nespēja ieiet savās mājās. Cilvēki dienām gulēja ārpus mājām uz ceļiem, līdz ieradās mūsu darbinieki, mūsu brīvprātīgie un mācīja viņiem prānajamu, bastriku un meditāciju, un tad viņi iegāja savās mājās. Šādās lietās traumu atvieglināšana, meditācija, prānajama, Sudaršan Krija ārkārtīgi palīdz. Mums ir simtiem un tūkstošiem tādu pieredzējumu, un jums vajadzētu izdzīvot viņu pieredzējumus. Pēc divām dienām zvejnieki teica: “Dodiet mums laivas, un mēs gribam iziet okeānā”. Tie bija tikuši ārā no bailēm, bažām. Tas bija noticis ar tūkstošiem cilvēku.
Es jums stāstu par to, ka mums ir ļoti lieliskas zināšanas, vingrinājumi, kas var izcelt mūs no nelaimēm, raizēm, nemiera, sadursmēm un pašnāvības tieksmēm. Tikai nesenā pagātnē vienā Bombejā 20 studenti izdarīja pašnāvību. Bombejā, Maharaštrā, pašnāvības tieksmes jaunatnes vidū ir tik augstas, ka mēs esam izsludinājuši, lai katrs, kam ir kaut mazākā tieksme nodarīt pašnāvību, piezvana mums uz Art of Living palīdzības telefonu. Mūsu brīvprātīgie un skolotāji strādā 24×7 stundas nedēļā, lai viņiem palīdzētu.
YES+ programma (Youth empowerment seminar – Jaunatnes iespēju vairošanas seminārs) ir palīdzējis jauniešu tūkstošiem tikt vaļā no pašnāvības tieksmēm. Tas viss notiek tāpēc, ka mēs nesaredzam dzīvi no lielāka, plašāka redzes viedokļa. Kāda meitene saņēma (novērtējumu) 92% un izdarīja pašnāvību, jo nevarēja iestāties izvēlētajā koledžā. Ja jūs nesniedzat viņiem garīgu izglītību, plašāku redzējumu un prasāt no viņiem tikai izpildīt un izpildīt, tad šis spiediens izpildīt labāk, standartu spiediens kļūst stiprāks par pašu dzīvību. Nespiediet bērnus par daudz, mums ir jāsniedz tiem plašāks redzējums. Neņemiet galvā, ka zaudēsit vienu gadu. Dzīvība ir daudz dārgāka par profesiju, par sekmēm, jūsu tā sauktajām sekmēm, jūsu naudas stāvokli un jūsu novērtējumu sabiedrībā. Nauda ir dzīves labad, ne dzīve naudas labad. Viss tas ir tikai blakuslietas, dzīves piederumi, bet ne dzīves kodols, esamība. Bērniem ir jāsniedz šāds redzējums.
Mostieties un ieraugiet, ka katrs ir savu lietu lamatās. Vai jūsu finansiālais stāvoklis ceļas vai krīt, vai attiecības ir labas vai sliktas, kam rūp sabiedrība? Es jums saku, nerūp nevienam. Neraizējieties par to, ko var domāt citi, kāds var būt mans stāvoklis sabiedrībā. Ja jums iet labi, tie būs skaudīgi, ja labi neiet, tie jūs pat nepamanīs. Jebkurā gadījumā jums nav jāraizējas par citu domām par jums, nav sevi jāizrāda. Un šīs starpkastu precības; vecāki ir noraizējušies, ko citi domās par viņu bērniem. Kam ir laiks prātot par to, ar ko precas tavs dēls vai meita? Vai tas ir izstumtais, vai paša kastas, lai ir, lai ir izstumtais, esiet brīvāki, laimīgāki. (Smiekli un aplausi). Tās ir muļķīgas, nenozīmīgas lietas, kuras cilvēki ir sakrāvuši savos prātos un raizējas. Mostieties un ieraugiet, ka dzīvē ir ļoti daudz mīlestības, dzīvē ir ļoti daudz viedības.

Jaut.: Vai prāta iespaidi spēlē kādu lomu nākošajā iedzimšanā?
Šri Šri Ravi Šankars: Jā, jūsu iespaidi ir atbildīgi par jūsu nākošo dzīvi. Jūsu spēcīgākais iespaids ir noteicošs.

Jaut.: Vakar tu teici, ka visumam nav nekāda zīmīga mērķa, bet ir teikts arī, ka katrs cilvēks ir dzimis kādam nolūkam. Vai tas nav pretrunīgi?
Šri Šri Ravi Šankars: Patiesība ir pretrunīga. Katrai niecīgai lietiņai ir savs nolūks, un tajā pat laikā tai nav nolūka, jo tas viss ir spēle. Ja tu uzlūko pasauli kā spēli, tad nolūka nav. Spēlei nolūka nav, tā ir prieka izpausme. Dejai nav mērķa, deja ir līksmes izpausme par sevi. Kāds ir jūsu smieklu nolūks? Vai smiekliem ir kāds nolūks? Tu esi līksms, un tu smejies. Tu negaidi uz joku, lai smietos. Zināt, bērni jokus nesaprot, bet viņi smejas, pavisam mazi bērni smejas. Ja jūs domājat, ka joki ir vienīgais cilvēku smieklu iemesls, tad bērni nekad nesmietos, līdz tie saprastu jūsu jokus. Jums šķiet, ka ir jādzird joku, lai smietos. Smiekliem nav nolūka, jo tie ir esamības izpausme, līksmes izpausme.
Mīlestībai nav nolūka, jo tai ir sava pašas daba. Saulei nav nolūka raidīt savus starus. Ja jūs jautātu, kāpēc saulei ir jāspīd, ko tā ar to panāk, es teiktu: “Ak Dievs, kādi jūs darījuma cilvēki, jums ir vajadzīgs nolūks visās lietās!” Saule spīd tāpēc, ka tāda ir tās daba. Tā nevar nespīdēt. Šajā sakarā es teiktu, ka vienmēr, kad jūs domājat “kāds ir nolūks?”, jūs esat sapinušies cēloņu-seku parādībās. Nav šaubu, ka pastāv cēloņu-seku parādība, tas ir dabas likums, bet patiesība ir viņpus tā. Dievišķums ir daudz lielāks, daudz plašāks, Dievišķums ir viņpus tā. Tas ir daudz lielāks un plašāks, tā ka šajā ziņā es teiktu, ka nolūka nav.
Saule spīd tāpēc, ka tāda ir tās daba, vējš pūš tāpēc, ka tāda ir tā daba. Kāds ir cunami nolūks? Vai tas bija tikai cilvēku nogalināšanai? Ja nolūks būtu bijis nogalināt cilvēkus, tad tam vajadzēja skart tikai tās vietas, kur dzīvo cilvēki. Bet tas skāra arī vietas, kur cilvēku nebij. Daba ir viņpus cēloņa un sekām vai secinājuma, teorijas, izpratnes vai neizpratnes. Tā ir esamība, kas ir pilnīga, viņpus nolūka. Jūs varat teikt, iespējams, ka nolūka nav. Ja jūs katrā ziņā vēlaties piespraust nolūku, tad dabas nolūks ir novest jūs pie Avota, atgādināt jums Avotu, sasaistīt jūs ar jūsu Avotu.

Jaut.: Kā ES (Patība) var būt mīlestība, līksme un miers? Vai tie visi nav atšķirīgi?
Šri Šri Ravi Šankars: Vai bez miera var būt līksme? (Nē, saka klausītāji). Ja vēlaties atšķirību, tad miers ir ļoti liegs un vienmēr saistīts ar traucējumiem, mīlestība ir tuvāka sirdij, un var būt vai nu naids vai mīlestība. Tad līksme – jūs atrodat mazu vai lielu līksmi. Bet tie visi ir jūsu daba. Tāpat jūs varat redzēt, varat dzirdēt, varat saost, varat sagaršot, bet tas viss ir jūsu. Dziļi jūsos ir kaut kas, kas visu apvieno.
Visas jūtas ir daļa no jums. To uzdevums un izpausmes ir atšķirīgas, bet visas ir jūsos. Viss rodas jūsu prātā. Šajā ziņā tas viss ir viens, citā ziņā tie visi ir atšķirīgi. Kad tu smaidi, esi citāds, kad guli – citāds, kad ēd – citāds, bet viss esi tu. Šajā ziņā tas viss ir viens. Kad kāds nomirst, cilvēki saka: “Būsim mirkli mierā”. Tas noteikti nav priecīgs gadījums, un neviens neteiks: “Būsim mirkli priecīgi, kāds ir miris”. Kādos līksmos svētkos, kā kāzās, cilvēki nesaka: “Būsim mirkli mierā”, tas noteikti izraisīs prieka mirkli. Mani dārgie, viss ir daļa no jums, viss rodas jūsos, un šajā ziņā viss ir viens, viss ir saistīts.

Jaut.: Kas ir doma, kāpēc tā nāk, un no kā tā rodas?
Šri Šri Ravi Šankars: Vai tā ir doma? Vai tā ienāca tevī? Kāpēc tā ienāca? Uzzini nu. Tiklīdz jūs to apjēdzat, šis jautājums pats ir doma, un tā jūsos ir ienākusi, un jums ir atbildes uz pirmajiem diviem jautājumiem. Bet kāpēc tā ienāca? Tāpēc, ka pietrūka citu jautājumu. Tagad es gribētu, lai jūs atrodat tās avotu. Kad jūs sākat meklēt domas avotu, jūs esat sākuši ceļojumu uz to, kas jūs esat. Mūsu ceļojums ir, lai atrastu avotu, no kura šī doma ir nākusi. Es gribētu, lai jūs visi esat zinātnieki. Zinātnieki mēdz izmēģināt, uzdot jautājumus. Šī ir ļoti laba izdevība atklāt, no kurienes tā nāk? Kāda ir tās izcelsme? Tā kā tā ir ienākusi jūsos, meklējiet atbildi. Ja tā nav ienākusi tevī vai kādā citā, tad atbildēšu es.

Jaut.: Pasaulē ir ļoti daudz sadursmju un vardarbības reliģiju vārdā. Vai reliģijas ir vajadzīgas?
Šri Šri Ravi Šankars: Komunisti pretojās reliģijai 50 gadus. Tiem neveicās. Komunisti domā, ka reliģiju cilvēki, īpaši Krievijā un Ķīnā, ir ļoti autoritāri, ka tie nedod brīvību. Tā nu tie grib būt brīvi no reliģijas, bet vai viņi nav ļāvuši vaļu daudz lielākai vardarbībai? Staļina, Ļeņina un Mao Cze duna vadībā komunisma vārdā ir masveidīgi noslepkavoti miljoni.
Reliģija pārvaldīja ar bailēm, bailēm tikt nosūtītam uz elli. Reliģiski vadītāji ir bijuši autoritāri, tie ir mēģinājuši pārvaldīt sabiedrību, radot cilvēkos vainas sajūtu un bailes. Komunisti darīja to pašu, bet ne ar vainas sajūtu, tikai ar bailēm. Tie noņēma tikai vainas sajūtu, bet tie nevarēja noņemt bailes, tā vietā tie iepotēja sabiedrībā vairāk baiļu un vardarbības. Nedomāju, ka komunisms ir izdarījis kaut cik labāk. Tas nepadarīja cilvēkus pārtikušus. Pēc 50 gadiem cilvēki ir atgriezušies. Maskavā bija sagrauta liela baznīca, un tās vietā uzbūvēts peldbaseins. Tagad ir sagrauts peldbaseins, un atkal uzcelta baznīca.
Es domāju, ka vissvarīgākā ir cilvēcība. Ja reliģijā ir cilvēcība, tā dara labu. Bet, kad no reliģijas zūd cilvēcība, tā kļūst kā mafija. Tādā pat veidā cilvēcību noraidīja komunisms. Tā, kad cilvēcība aizgāja, vardarbība un bailes guva pārsvaru arī komunismā. Šī maoistu partija! Vai tā ir izdarījusi valstī kaut ko labu, visos 213 apgabalos? Tā nav darījusi pārticīgu nevienu. Tāpēc no reliģijām vaļa tikt nevar.
Mums ir vajadzīga starpreliģiju saziņa, starpreliģiju ticība. Katram bērnam ir nedaudz jāzin arī par citām reliģijām. Jā, mums nav vajadzības pēc reliģijas, ja visi esam kļuvuši garīgi. Ja mēs varam pārveidot šo pasauli par augstāku reliģijas līmeni, kas ir garīgums, tad tas tiešām būs prāta darbs, ko darīt. Bet tikai pretoties reliģijai kā to dara komunisti, tas nevar kalpot nekādam mērķim. Tas ir kā izliet bērnu kopā ar vannas ūdeni. Jo reliģijai ir kādas tikumiskas vērtības, kādas cilvēciskas vērtības, tā sniedz kādu stiprinājumu un mierinājumu, un ja jūs atņemat mierinājumu, neaizstājot to ar garīgumu, tad jūs nodarāt pāri sabiedrībai.

Jaut.: Kāpēc gan mīlestības precības, gan vienošanās precības arvien vairāk noved pie šķiršanās?
Šri Šri Ravi Šankars: Jā, šķiršanās notiek ik dienas, kamēr ģimenes vērtības sadrūp, paaudžu konflikts paplašinās, un savstarpējā atkarība tiek aizmirsta. Vīrs un sieva aizmirst, ka ir savstarpēji atkarīgi. Tie ir viens otram vajadzīgi, bet abi meklē neatkarību. Es neesmu veicis izmēģinājumus, kāpēc tas tā notiek (smiekli), bet ja kāds šo pētījumu veiktu un publicētu to rakstiski, tas būtu labi. Cilvēki vismaz uzmanītos no tiem slazdiem.
Vai tās ir mīlestības precības, vai vienošanās precības, tās vienmēr ir iespēja; ja saskan, tā ir iespēja. Dažkārt tās izskatās saskanīgas uz īsu laiku, bet ilgākā laikā tās pārvēršas par jautājuma zīmi. Un arī otrādi. Dažkārt sākumā tās var izskatīties pilnīgi nesaderīgas, bet laikam ejot, tās kļūst īsti saderīgas. Tās ir kā hameleons – pastāvīgi maina krāsu. Ja kādi to saprot, tiem ir cerība. Un ja izrādās, ka tā nav, tad aizejiet bez vainas sajūtas, jo nav pamata ciest visu dzīvi. Ja varat dot 100%, tad labāk aizejiet savu ceļu un ļaujiet otram iet savu, nevis padariet abiem visu dzīvi par ciešanām. Bet jautājums ir, vai jums tā 100% pārliecība ir, jeb varbūt jūs pieliekat visas pūles, lai tāda būtu? Tas ir svarīgi.

Jaut.: Kāda ir horoskopu nozīme, kad nonāk līdz precībām?
Šri Šri Ravi Šankars: Astroloģija ir zinātne, bet ne visi astrologi ir zinātnieki. (Smiekli). Pirmkārt, jūs nezināt, vai dzimšanas laiks un citi faktori ir pareizi vai nav. Dažkārt mēs visu nepierakstām, un ir dažādi faktori. Visi šie faktori ir varbūtīgi. Tā ja jūs atrodat kādu, kas ir labs, astrologs saka: “Labi, tam ir sava vērtība, bet tas vienmēr ir ar šķipsniņu sāls”. Ir stāstīts, ka ir bijis dižs šīs zemes astrologs, un viņš ir izveidojis savai meitai visus horoskopus. Bet viņa meitas laulība bijusi neveiksmīga. Viņš ir norādījis uz varbūtības faktoru. Visos zinātniskos izmēģinājumos vienmēr ir varbūtības faktors – var būt, var nebūt. Tā ka mums tas ir jāpieņem kā varbūtība, nevis kā noteikts iznākums.

Jaut.: Kāda ir atšķirība starp Dievu (Parmatma) un Devta?
Šri Šri Ravi Šankars: Parmatma ir saule, devta ir tās stari. Bez saules nav staru, un ja nav staru, nav saules. Stariem ir visas septiņas krāsas, tās visas ir dažādas devtas. Dievs ir visu septiņu krāsu salikums. Dievs noteikti nav no vienas krāsas. Kad sajaucas visas krāsas, iznāk baltais, un tā ir Parmatma. Jūs varat to izprast kā dažādus orgānus – acis, ausis, degunu, viss ir salikts jūsu veidošanai. Tavas acis atšķiras no ausīm, tavs deguns atšķiras no mēles, bet viss ir daļa no tevis. Visam radības kopumam ar visām enerģijām ir dots nosaukums, un to sauc par Parmatma, Parampita (visaugstākais tēvs). Senajā terminoloģijā Dievu sauc Parmatma, Parampita.
Bet kāpēc tikai Parampita, Viņš ir arī Parammata (visaugstākā māte). Kāpēc Dievs būtu saucams tikai par tēvu? Dievs ir arī māte. Dievs ir tēvs, māte, un Dievs ir arī ES (Patība). Visi dievi, dievietes ir kā saules stari, saules gaisma, un visi tās stari kopā ir Dievs, bet tie visi ir Dieva dažādi aspekti. Visi ir viena Dievišķā dažādi aspekti, tāpat kā vienā cilvēciskā būtnē viena šūna kaut kur kļūst par aci, kaut par ausi, kaut kur par degunu, un tas viss ir radies no vienas apaugļotas šūnas, dīgļa. Tādējādi, Dievs ir visu Dievišķo sastāvdaļu kopsumma, un Vēdu laikos senie viedie (riši) ir šīs sastāvdaļas identificējuši un nosaukuši par devtām. Tie ir nosaukuši 33 Dievišķās enerģijas veidus un nosaukuši tos par devtām, un tie apraksta, kā tās ir saistītas ar visumu, kā acis ir saistītas ar sauli. Tie ir pamanījuši sakaru starp mikrokosmosu un makrokosmosu. …
Tas ir ļoti pārsteidzošs iztirzājums, pārsteidzoša zinātne par visuma vienību. Dievu nav par daudz, tie visi ir Dieva aspekti. Kaut gan tu esi viens, tev ir dažādi uzdevumi. Kad tu guli, tu esi citāds, kad smaidi, esi citāds, kad ēd, tu esi citāds. Krore (šeit) nozīmē kategoriju, 33 krores nozīmē 33 devu kategorijas. Krore ir arī skaitlis, 10 miljoni, bet šeit tā neattiecas uz skaitļiem. 33 krores nozīmē 330 miljonus, un tā cilvēki ir sākuši šo ceļu.

Jaut.: Ar ko lūgsna atšķiras no meditācijas?
Šri Šri Ravi Šankars: Lūgsna ir lūgums, meditācija ir klausīšanās. Lūgsnā tu lūdz: “Dod man šo, dod man to”, norādot, prasot. Meditācijā tu saki: “Esmu šeit, lai klausītos, ko Tu gribi man teikt. Saki man to, kad esi brīvs, es šeit esmu.” Lūgsnas kulminācija ir meditācija. Lūgsna sasniedz virsotni, un tā ir meditācija.

Bangalores āšramā, 23.01.2010.
http://wisdomfromsrisriravishankar.blogspot.com/

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s