Dzīvojiet paļāvībā, tā ved uz garīgu attīstību. Šri Šri Ravi Šankars

Jaut.: Kāda nozīme laikam, ja viss notiek patreizējā brīdī?
Šri Šri Ravi Shankars: (Pēc pārdomu brīža). Tas (iepriekšējais brīdis) tagad ir pagātne. Pagātne arvien ir pagātne. Pagātne un nākotne ir arī tagadne. Visai radībai nav nozīmes, nedz laika, nedz vietas.

Jaut.: Kāds ir sakars starp domu un darbību?
Šri Šri Ravi Shankars: Nekad nedariet neapdomīgas lietas, vai arī jūs būsit nepatikšanās.  Mūsu dzīvē ir divas dimensijas. Dažkārt jūs darbojaties nedomājot, un dažkārt jūs tikai domājat un neko nedarāt. Abu – domas un darbības – avots esi tu. Apjēdzot, kas tu esi, tavas domas gūst ievirzi, un darbība kļūst nevainojama. Tavas domas un darbi tiek sakārtoti.

Jaut.: Brīvība nāk no materiālās pasaules zināšanām, tomēr Advaita (Advaita Vedanta – monistiska, nedivēja hinduisma filosofija) saka, ka nav divu, viss ir viens. Kam sekot?
Šri Šri Ravi Shankars: Abas lietas ir pareizas. Katrai ir sava vieta. Kad jūs apjēdzat vienu vienīgu lietu, jūs esat brīvi. Šī lieta stāsta jums, ka nav divu lietu. Dižs mūslaiku zinātnieks Dr. Hans Peter Durr pašlaik ir 81 gadus vecs, un viņš ir teicis: “Esmu pētījis matēriju pēdējos 70 gadus; matēriju, kura nekad nav pastāvējusi.” Tā ir augstākā fizika. Tā ir ļoti interesanta.

Jaut.: Kā mācīties no pieredzes? Bieži mēs darām atkal to pašu, bet nemācamies.
Šri Šri Ravi Shankars: Ja jūs turpināt darīt to pašu atkal un atkal, zinot, ka tas nes jums ciešanas, jūs īstenībā nesaprotat, ka tas nes ciešanas, vai arī jūs domājat, ka tas nes kādu baudu. Kāre pēc baudām un neizpratne, ka tas izraisa ciešanas ir divas lietas, kas liek jums pastrādāt to pašu kļūdu atkārtoti. Tāpēc to sauc par ieradumu. Ieradumi jums prieku nenes, bet izraisa sāpes, kad tiem nesekojat.

Jaut.: Gurudži, vakar tu runāji par prānas līmeņiem. Tu teici, ka cilvēciskām būtnēm tas ir starp 7 un 16. Kā cilvēks to zin?
Šri Šri Ravi Shankars: Viss, kas jums jādara – jāpaaugstina savu prānas līmeni, un jūs to darāt. Prānajama, meditācija – tas viss paaugstina jūsu prānas līmeni.

Jaut.: Adi Šankara (Adi Shankara (788 CE – 820 CE) – indiešu filosofs, kurš nostiprinājis nedivējības filosofiju Advaita) saka: “Kasya sukham na karoti viraga!! (Ko spēj līksme, nedod bezkaislīgums).” Ir teikts arī: “Tivra samvega nam asannah (Kad tev ir liela vēlēšanās, spēcīgas alkas – viss kļūst vienkārši)”. Kā var būt šādā prāta stāvoklī un tomēr bezkaislīgs?
Šri Šri Ravi Shankars: Patiesība ir pretrunīga. Patiesību veido pilnīgi pretējas vērtības kopīgi. Šis ir patiesi, un arī tas ir patiesi. Spēcīgas alkas tevi vedīs uz mērķi, un tajā pat laikā arī bezkaislīgums vedīs turp. Bezkaislīgums sniedz jums līksmi.

Jaut.: Kāpēc pastāv sapņi, ja tie nepievērš patiesumam?
Šri Šri Ravi Shankars: Tāpēc tie ir sapņi.

Jaut.: Gurudži, kā tu esi ieguvis tik daudz mācekļu?
Šri Šri Ravi Shankars: Kāds vaicāja man: “Kā tu esi ieguvis tik daudz sekotāju?”, es atbildēju: “Es skrienu visiem pa priekšu.” (Smiekli). Cilvēki turpina sekot man. Tad viņš vaicāja: “Kā tu to dari?”, uz ko es atbildēju: “Tas ir ļoti vienkārši. Turpini skriet pa priekšu.” (Milzu smiekli).

Jaut.: Apziņas (chetna) samādhi stāvoklis (Turiya avastha) ir pilnīga apziņa (shiv tattva). Kā sasniegt pilnīgu apziņu?
Šri Šri Ravi Shankars: Esot pilnīgi neaptraipīts (nirvikar) un bez kādas piepūles (prayatna rahit). Izliekot no prāta visus pūliņus un visus grēkus (vikar), tu atslābsi.

Jaut.: Kā mēs varam nodrošināt, lai piedzimst laba dvēsele? Vai mums jāievēro kādi noteikumi?
Šri Šri Ravi Shankars: Esiet tikai līksmi un turiet savu sirdi tīru un maigu. Kad jūs šaubāties, kad esat nikni vai vīlušies, jūsu sirds un jūtas nocietinās. Ar apjēgu un viedību jūsu sirds paliek maiga un piekļāvīga. Citādi jūs sakāt, ka visi citi ir slikti, vienīgi jums ir taisnība. Jūs tad nesaredzat, cik slikti esat. Jūs ļoti daudz kļūdāties un to nepamanāt, bet, kad kāds cits kļūdās, jūsu sirds ir cieta. Vai ne tā?
Indijā ir svētā Kabira teiciens: “Bura dekhan main chala, bura na milya koi”, kas nozīmē: ”Es gribēju atrast sliktu cilvēku, bet nevarēju atrast; bet kad paskatījos uz sevi, es nevarēju atrast nevienu sliktāku par sevi.” Tas nāk no svētā mutes. Tādā veidā kļūdu meklēšana citos nocietina mūsu jūtas.
Es nepiekrītu tik daudz otrajai daļai. Ja jūs pastāvīgi turat prātā savas kļūdas, arī tas nedarīs jūsu jūtas maigas un nesīs vainas sajūtu. Tā ka es izmantoju tikai pirmo teiciena daļu.

Jaut.: Ja mēs darām kādam kaut ko sliktu, un šis cilvēks dara mums labu, vai mums ir jānes augļi no šīs darbības (karmas)?
Šri Šri Ravi Shankars: Neiztirzājiet tik daudz. Karmai (liktenim), kurai jums ir jāiziet cauri, jūs iziesit. Un karmai, kurai jums cauri nav jāiet, jūs neiesit. Tā karma, kas ir jāizbeidz ar sādhanu, prānajamu, tiks tādā veidā izbeigta. Pakļaujoties Dievam, mēs saņemam jaunu dzīvi visu laiku. Neprātojiet par daudz. Dzīvojiet paļāvībā, tā ved uz samādhi.

Jaut.: Es nevaru izdomāt vairāk jautājumu. Lūdzu, pasaki man priekšā jautājumu, ko vaicāt.
Šri Šri Ravi Shankars: Tas ir labi. Mans darbs nav teikt priekšā vai uzdot jautājumus, bet atbrīvot jūs no jautājumiem.

http://www.facebook.com/topic.php?uid=77018074868&topic=14165

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s