Tu esi dabas bērns, un daba tevi mīl. Šri Šri Ravi Šankars

Jaut.: Gurudži, mēs kaut kā jūtamies ļoti saistīti ar tevi, vai tu jūti to pašu?
Šri Šri Ravi Šankars: Vairāk kā to. Zināt, saistība nozīmē, ka ir atšķirība. Es nejūtos saistīts, jo nejūtu atšķirību. Es jūtu, ka jūs esat daļa no manis.

Jaut.: Ja patiesība ir pretrunīga, kā patiesību atrast?
Šri Šri Ravi Šankars: Patiesība ir kaut kas, ko tu nevari novērst, nedz pretoties. Nav jāpūlas. Patiesība vienkārši izpaužas. Ja tu melo, tev meli ir jāizdomā. Lai melotu, ir stipri jāpūlas. Tu sajūti aukstumu, tu sajūti karstumu, tā tu sajūti. Nav vajadzīga nekāda piepūle.

Jaut.: Pat, atmetis (nepārvaramas) grūtības, es par tām raizējos. Ko lai iesāk?
Šri Šri Ravi Šankars: Tas ir tas pats, kas teikt, “Esmu tās atlaidis” un pēc atlaišanas tu vēl saki, “Tās ir ar mani”. Ja pat pēc to atmešanas vēl un vēlreiz, tās atgriežas atkal un atkal kā bumba, turpini tās atlaist. Nepadodies, kamēr tu tās atlaid pilnīgi!

Jaut.: Kāds ir nevainojama mācekļa raksturojums?
Šri Šri Ravi Šankars: (Pēc īsa brīža) Tu esi Tāds. Nešaubies par to. Un, lai kādu papildus vērtīgumu tu vēlētos sasniegt, attīstīties tu vari vienmēr.
• Cilvēks, kam ir rāms un dzidrs prāts.
• Kurš vēlas dzīvot apjēgā, kam ir kāda apjēga, un vēlme pēc lielākas apjēgas.
• Kurš nav nenovīdīgs, nedz naidīgs pret nevienu.
• Kurš ir līdzcietīgs.

Jaut.: Ko tu no mums sagaidi?
Šri Šri Ravi Šankars: Daudz. Jūs dzīvojat apjēgā, jūs smaidāt, jūs kalpojat, jūs esat savstarpēji saistīti. Es to negaidu – es zinu, jūs tādi kļūsit. Tikai es esmu nepacietīgs. Es vēlos, lai jūs darāt to veicīgi.

Jaut.: Gurudži, patiesības runāšana izraisa grūtības ārējā saskarē, bet meli izraisa grūtības sevī. Ko iesākt?
Šri Šri Ravi Šankars: Atrisiniet grūtības. Grūtības ir jāuzskata kā izaicinājums. Drošam cilvēkam izaicinājumi patīk, un jūs esat droši cilvēki, es to apgalvoju.

Jaut.: Gurudži, kad mēs sakām kādam “Džai Gurudev”, vai mēs vēršamies pie Guru pretimstāvošajā cilvēkā, vai mēs pieminam Guru sevī?
Šri Šri Ravi Šankars: Es atstāju to jūsu ziņā, kā vēlaties. Tam ir ļoti daudz nozīmju – Sveiks, Kā klājas, Uz redzi, Esi vienmēr gaidīts, Paldies… Ļoti daudz vārdu ir šajā Džai Gurudev. Ja vēlies pateikt “Ak, Dievs”, saki “Džai Gurudev”, ja vēlies pateikt, “Ak, es padodos”, saki “Džai Gurudev”. Tas kļūst par paradumu. Es nepavisam neuzstāju. Sakiet, ko vēlaties teikt.

Jaut.: Vai es pastāvu viņpus ķermeņa un dvēseles? Un ja pastāvu, tad kādā veidā?
Šri Šri Ravi Šankars: Viņpus dvēseles nepastāv nekas. Viņpus ķermeņa? Jā. Kad jūs apjēdzat, jūs ieraugāt, ka neesat savs ķermenis, un jūs to apjēgsit paši.

Jaut.: Gurudži, ir brīži, kad esmu sajūsmā, kad es esmi ļoti pārliecināts, bet ir divas grūtības:
1. Es aizmirstu lietas.
2. Es bažījos par to, kas notiks, ja šis stāvoklis turpināsies.
Tas pārsvarā ir no manas sievas viedokļa. Ko iesākt?

Šri Šri Ravi Šankars: Atceros, kādā kursā piedalījās kāds godavīrs ar savu sievu. Par katru zināšanu priekšmetu vīrs sacīja, “Redzi nu, es jau esmu to teicis”. Tāpat, es teicu, “Piedod un aizmirsti”, un viņa teica, “Es tev jau to teicu, tagad Gurudži ir pateicis to pašu”. (Smiekli). Es viņam teicu, ka šīs lietas ir viņu lietošanai, nevis tikai uzskaitīšanai. Ienāks mājās žēlsirdība, ienāks mājās mīlestība. Sākiet no tās vietas, kur esat.

Jaut.: Es esmu fiziski pieķēries daudziem cilvēkiem. Ko iesākt? Vai ir labi būt fiziski pieķērušamies?
Šri Šri Ravi Šankars: Ja pavērojat savu prātu, nāk ļoti daudz domu. Jūs nevarat izpildīt visas šīs domas. Ja jūs mēģināsit rīkoties pēc visām šīm domām, tas beigsies garīgi slimo slimnīcā. Vai uznāk pieķeršanās, vai nepatika, nekļūstiet atkarīgi, tomēr jūs jūtat arī nepatiku pret daudziem cilvēkiem. Piemēram, prāts saka priekšā kādu nožņaugt, bet tev ir jārīkojas gudri. Tev ir jāsaprot, kas ir pareizi, un kas ir nepareizi. Tev ir jāsaprot, kas ved uz attīstību, un kas nē. Tev ir jāsaprot, kas sniedz tev ilgstošu laimi, un kas nes postu. Jums ir jāsaprot, kas ir pastāvīgs, un kas ir pārejošs. Tā ir atšķiršanas spēja, Viveka, tā ir ļoti nozīmīga. Citādi tas būs tikai nejutīgums; nevērīga rīcība pamet jūs nelaimē.

Jaut.: Mēs nododam tev ļoti daudz nemiera? Kam tu nodod visu šo nemieru?
Šri Šri Ravi Šankars: Nerūpējieties par to. Man ir apstrādes rīks, kurā visi atkritumi tiek pārstrādāti mēslojumā.

Jaut.: Ja ātma (gars) nav ne radāms, nedz iznīcināms, tad no kurienes nāk šīs jaunās dvēseles? No kā palielinās cilvēku populācija?
Šri Šri Ravi Šankars: Labie cilvēki, izzūd arī ļoti daudz dzīvnieku. Nobeidzas ļoti daudz zvirbuļu, daudz krokodiļu. Tāpat nobeidzas daudzas sugas. Iedomājieties. Domāju, ka jūs gūsit pārējo atbildes daļu.

Jaut.: Gurudži, es veicu visus vingrinājumus, kad man ir grūtības, bet citādi es noeju no šā ceļa. Ko man darīt?
Šri Šri Ravi Šankars: Izdomā. Kad uznāk nelaime, katrs domā par Dievu. Bet kāpēc ciešanas skar cilvēku, kurš domā par Dievu, arī laimīgs būdams? Ir sens teiciens: “Sukh mein simran sabh karein, dukh mein kare na koi, Sukh mein simran jo kare to dukh kahe ko hoye” Tas attiecas arī uz mums. Kad veicat prānajamu, Sudaršan kriju, kad esat laimīgs, tad šī laimes sajūta turpināsies. Šodien avīzē bija raksts, ka vienīgais veids, kā dziedināt depresiju, ir meditācija. Pretdepresijas līdzekļi liks depresijai atgriezties. No pretdepresijas zālēm ir atsitiens, bet no meditācijas atsitiena nav. Mūsdienās no depresijas cieš miljoniem cilvēku, un viņi nezin, ka kaut kas tāds pastāv. Tie nezin, ka ir paņēmiens, kas var tos no depresijas atbrīvot. Kad atgriezīsities mājās, stāstiet visiem par meditāciju. Tā izceļ cilvēku no depresijas un pašnāvības tieksmes.
Pavērojiet Rašidu (norādot uz jaunekli, kurš ieradies no Kašmiras, militāru konfliktu zonas), viņš smaida pēc12 gadiem un tagad arī brīnišķīgi kalpo.

Jaut.: Kad es nonāku šeit, es rodu tik daudz miera un saskaņas. Kā es varu paņemt šo pašu mieru un saskaņu līdzi, atgriežoties Kašmirā?
Šri Šri Ravi Šankars: Nāc arī tu ar idejām, domāšu arī es. Vairāk jauniešiem būtu jānāk no Kašmiras, jāpieredz šo, jāatgriežas un jākalpo. Mēs uzsāksim Dzīves mākslas kustību Kašmirā un darīsim to lielu. Ja jūs visi nolemsit, mēs noteikti to paveiksim. Mēs tur izveidosim organisko lauksaimniecību. Mēs varam sagatavot vairāk skolotāju, visi var dziedināt un svētīt šos cilvēkus, nest viņos laimi. Mums tur jau ir skola-internāts. Mums visiem ir jādara vairāk un vairāk.

Jaut.: Ja ar cilvēku notiek kas slikts, mēs sakām, ka tas ir no iepriekšējās iedzimšanas karmas. Vai tu, lūdzu nevēlētos runāt par to?
Šri Šri Ravi Šankars: “Paap kya punya kyat tu bhulade. Karam kar phal ki chinta tu mitade.” Aizmirstiet par to, kas ir grēcīgs, un kas ir cēls. Esiet brīvi no vēlmes pēc savu darbu augļiem. Nesēdiet un nebažījieties par to visu. Par to esmu stāstījis savā grāmatā “Svinot klusumu” (Celebrating silence).

Jaut.: Gītā (Bhagavad Gīta – “Dieva dziesma”) ir teikts – pildi savu pienākumu un negaidi algu. Kā šo mācību dzīvot parastā dzīvē?
Šri Šri Ravi Šankars: Dzīvot dabiski. Visas Dzīves mākslas tēmas ir no dzīves pieredzējumiem. Tajā nav pūliņu. Veiciet kādu meditāciju, jogu, un pamanīsit, ka dzīve ir pārveidojusies bez piepūles un pati no sevis.

Jaut.: Gurudži, vai taisnība, ka tev piemīt kāds ārkārtējs spēks. Tu esi apturējis lietu tik daudzas reizes, tikai raugoties debesīs, un tu vari lasīt domas.
Šri Šri Ravi Šankars: Zināt, mīlestība ir visārkārtējākais spēks šajā pasaulē, un šis spēks ir katrā, ne tikvien manī. Kad prāts ir brīvs no iekāres, alkatības, mantkārības, iedomības utt., kad prāts ir savā dzidrā veidā, ar kādu mēs visi esam dzimuši, daba jūs sadzird. Jūs esat dabas bērni, un daba jūs mīl. Kad tas izpaužas, kad esat skaidri, tad notiek divas lietas – piepildās jūsu vēlmes, un jūs spējat piepildīt arī citu vēlmes. Kad esi apjēdzis, tas ir, kad iestājas svētlaime. Nedomājiet, ka tikai Guru var to izdarīt. Nav nepieciešami nekādi sasniegumi un nekādi pūliņi. Tas nāk dabiski no mūsu esamības stāvokļa, no šā nevainīguma stāvokļa. Vairums mūsu ir to pazaudējuši, bet es to vēl aizvien zaudējis neesmu.

Jaut.: Kā tu vienmēr spēj runāt tik jauki?
Šri Šri Ravi Šankars: Tas ir tāpat, kā kad vaicātu palmu cukuram, kā viņš var garšot tik saldi? Tā ir cukura daba būt saldam. Es nekādi nepūlos runāt jauki. Ja es piespiežos, tas kļūst sāļš. Kāds esmu, tā runāju. Tas ir tas, kāpēc jūs to atrodat par jauku. Un otrkārt, arī jūs esat jauki, atrazdami mani arī patīkamu. Ja jūsu prāts ir uzbudināts, tad, kaut es runātu jauki, jūs to atradīsit sāļu. Arī es nezinu, kā būt citādam. Es esmu pateicīgs, ka man nav gadījies darīt kaut ko, kas nav manā dabā. Nav bijis vajadzības melot vai kādu krāpt. Nav noticis tā, ka es būtu izlicies par kaut ko, kas neesmu. Neizskatās, ka es tā darīšu turpmāk. (Smiekli). Bet garantēt es nekādi nevaru (Smiekli pieaug). Tas nav noticis līdz šim, bet par nākotni zina Dievs.

Jaut.: Gurudži, es strādāju graustu rajonā un esmu guvis ļoti daudz iepriecinājuma. Es jūtos svētlaimīgi un dzīve ir tik brīnišķa.
Šri Šri Ravi Šankars: Dzīve ir jauka, bet mums nav jāalkst laimes: “Ak, dzīve ir brīnišķa. Es vēlos līksmot.” Kad esi laimīgs – kalpo. Kad esi bēdīgs – atmet, esi tik dūšīgs, lai atmestu savu nelaimi. “Adveshta serva bhutanam maitra karuna evacah
Nirmamo Nirahankarah samah sukah dukkah kshami”
Valdnieks Krišna teic Ardžunam: “Cilvēks, kurš ir man dārgs, kurš neienīst nevienu, kuram nav nekādas patmīlības – es, es, man. Cilvēks, kurš ir rāms gan veiksmēs, gan neveiksmēs.” Lai ko viņš saņemtu – bēdas vai laimi – viņš to visu uzņem ar smaidu. Gīta stāsta arī par trim gunām – Radžas, Tamas un Sattva. Kādus pārtikas veidus jums ir jāēd, kā ietekmē visums. Ajurvēda, joga, psīholoģija, visas šīs lietas te ir.

Satsangā ierodas ļaudis no Tamil Nadu (tamilu štats).
Šri Šri Ravi Šankars sveica tos un ievadīja Pongal svētkus, ko svētī 14.janvārī. Pongal ir Tamil Nadu lielākie svētki. Pongal garša ir mazliet sāļa, mazliet salda, un tiek sagatavota ar rīsu, dal (pākšaugi), un kurkumu māla podā un pagodināta.

Šri Šri Ravi Šankars teica: “Saprātīgais svin ik dienu, Muļķi cīnās ikdienas”.

http://www.facebook.com/topic.php?uid=77018074868&topic=14171

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s