Šri Šri Ravi Šankara saruna ar jauniešiem

Kāds ir Jūsu ieskats par jaunatni?

Šri Šri: Es vēlētos, lai ieskats būtu jums. Katram no mums ir jāuzņemas atbildība par sevi un par apkārtējiem cilvēkiem, pieņemiet šādu ieskatu. Dzīvojiet ar sapni. Kad es gāju skolā, es vienmēr teicu savam draugam, ka man ir draugi visā pasaulē, un ka viņi mani gaida. Kādu dienu mana māte to uzzināja. Viņa man jautāja, kāpēc es meloju saviem draugiem, un es nezināju ko teikt (Bet tagad tā ir īstenība!). Reiz mans skolas draugs uz atejas durvīm uzrakstīja: “Ravi dodas uz  Londonu, Parīzi, Ņujorku …” un daudzas tādas lietas. Kopš tās dienas es nekad vairs negāju tajā tualetē visu manu skolas laiku (vareni smiekli). Ziniet, jauniešiem kā jums nav jābūt pārlieku nopietniem. Taisiet jokus. Reiz Pitaji (Gurudži tēvs) bija jādodās kādā darījumu braucienā. Es nomainīja viņa darba materiālus ceļasomā ar savām rotaļlietām. Kad viņš atvēra savu ceļasomu savu klientu priekšā, no tās izsprāga rotaļlietas (smiekli), bet viņš nebēdnīgi līksmoja par manu bērna nerātnību. Nezaudējiet smaidu ne par ko pasaulē – tas nav tā vērts.

Pastāstiet mums par sekmēm un garīgumu.

Šri Šri: Smaids tavā sejā, kuru nespēj novākt nekas, ir sekmes. Tas ir sekmju pazīme, un tas nāk tikai caur garīgumu. (aplausi) Te ir grāmata “Svinot klusumu un es iesaku katram no jums to izlasīt. Visi jautājumi, kurus šeit uzdodat, tajā ir atbildēti. Ko jūs saucat par sekmēm? Ko jūs saucat par sekmīgu cilvēku? Kādas ir sekmju pazīmes? Čūlas? Asinsspiediens? Bažas? Patmīla? Nemiers? Grūtības? Vai tās ir sekmju pazīmes? Tad, kur ir pazīmes? Vara? Pavērojiet varas cilvēkus, tā ir tāda cīņa, un laimīgi tie nav. Kad tiem ir vara, ir tik daudz bažu, ka to var zaudēt! Varas paturēšana atkal ir cīņa, un kad tā zaudēta, atmiņas par bijušo varu dara tos nelaimīgus… Smaids, kas nāk no skaidras sirds dziļumiem, brīvība, kuru spējat izbaudīt dzīvē … tās ir sekmju pazīmes.

Esat brīvi? Tad jūs esat veiksminieki! Vai izdzīvojat katru savu brīdi? Tad jūs esat veiksminieki! Vai esat noderīgi cilvēkiem ap sevi? Tad jūsu dzīve ir veiksmīga! Vai izjūtat mīlestību uz visu cilvēcisko? Tad tā ir veiksmīgas dzīves pazīme!

Kāpēc Indija, kas ir tik bagāta garīgi, ir joprojām nācija ar tik nabadzīgiem dzīves apstākļiem?

Šri Šri: Es teikšu jums tā, palūkojieties uz visu šo valsti no dažādām pusēm. Trešā daļa no Amerikas platības. Trīs – četras reizes lielāks iedzīvotāju skaits kā ASV, gandrīz tūkstoš gadu verdzības, ļoti daudz reliģiju, ļoti daudz valodu. Par spīti visam valsts tomēr vēl pastāv. Tas ir brīnums! Citādi tā būtu kļuvusi kā kādreizējā Dienvidslāvija, jau sen. Es jūtu, ka tas ir garīgais spēks, cilvēciskās vērtības, sirdis un mīlestība, kas šeit ir cilvēkos, un tas mūs spēcina, tas ir licis mums izturēt visus sarežģījumus, grūtības, noturot mūs virzībā uz priekšu, gājienā uz priekšu. Ko sakāt jūs?

Garīgums ir tilts starp sociālismu un kapitālismu. Garīgums dod kalpojošu sirdi kapitālistam un jauninājumu garu sociālistam.

Kā mēs varam saistīt uzņēmējdarbību un garīgumu?

Šri Šri: Bieži darījumu cilvēki noskatās no augšas uz garīgajiem, un uzņēmēji garīgumu atmet kā nelietderīgu. Garīgums ir sirds, uzņēmējdarbība ir kājas, un tieši tā domājuši senči. Cilvēks un sabiedrība bez abām šīm pusēm ir nepilnīgi. Uzņēmējdarbība nes materiālas ērtības, un garīgums nes apziņas un jūtu ērtības. Garīgums ienes uzņēmējdarbībā tikumu un taisnīgu rīcību. Miesas – gara kopumā jebkura ērtību veida trūkums nozīmē abu ērtību trūkumu. Tu nevari runāt par garīgumu ar nabadzīgākajiem no nabadzīgajiem, nerūpējoties par to pamatvajadzībām. Tie ir jāatbalsta materiāli. Nav garīguma bez kalpošanas, un nav kalpošanas, kad netiek ņemtas vērā materiālās vajadzības. Kalpošana nenotiek tikai ar muti. Lai kalpošanu virzītu, vajadzīgas kājas. Katrai sistēmai ir savi trūkumi. Kā kapitālisms izmanto nabagos, tā sociālisms noslāpē cilvēka radošamību un uzņēmības garu. Garīgums ir tilts starp sociālismu un kapitālismu. Garīgums dod kalpojošu sirdi kapitālistam un jauninājumu garu sociālistam.

Kas ir svarīgāks – sekmes vai mierīgs prāts?

Šri Šri: Izvēle ir jūsu rokās, bet es nesauktu dzīvi par veiksmīgu, ja prāts nav mierīgs. Kāda ir jūsu sekmīguma definīcija? Cilvēks, kurš ir materiāli sekmīgs, bet slimīgs un nomākts? Vai jūs tādu nomāktu cilvēku sauktu par veiksminieku? Es tā nedomāju.

Kur mēs esam mācījušies baidīties kļūdīties?

Šri Šri: Ir daudz cilvēku, kuriem nav nekādu baiļu kļūdīties. Daudzi studenti, kuriem baiļu nav, pamet skolu un tiek iesaistīti vardarbībā. Nesena statistika atklāj, ka vismaz 30% bērnu Ziemeļamerikā ir pielietojuši kādu vardarbības veidu. Tas ir ļoti liels skaits. Tie ķeras pie vardarbības, jo nebaidās kļūdīties. Ir jābūt arī citiem 30%, kuri baidās kļūdīties, kuri nevēlas riskēt, un kuri izvairās. Ideāli mums vajadzētu uzturēt līdzsvaru. Mēs baidāmies kļūdīties, jo domājam, ka tapsim sodīti, vai ka sekas būs ļoti sliktas. Bieži tie, kuri ir sodīti vairākkārt, vairs no sekām nebaidās.

Jūs nevarat pilnīgi novērst bailes, nedz arī mums to vajadzētu. Bailes ir kā sāls ēdienā, tās tur cilvēku uz kāju pirkstgaliem. Bailes cilvēku notur uz zemes, tomēr bailes ir nepieciešamas tikai līdz kādai pakāpei. Dzīves sāls ir ēdienā; ja sāls ir par daudz, ēdiens ir nebaudāms, bet pavisam bez sāls ēst arī nevar. Nedaudz baiļu augot ir nepieciešams. Daba jūs ir veidojusi tādā veidā. Tu brauc pa ceļa labo pusi (ASV), jo baidies nokļūt satiksmes negadījumā. Tu ej pa trotuāru, tu pārbrauc krustojumu tikai pie zaļās gaismas. Tu tā rīkojies baiļu dēļ. Ja tu esi pilnīgi bez bailēm, tu vari kaut ko nodarīt un pārkāpt visus likumus. Likumus vienmēr pavada kāda šķipsna baiļu, un tas nav slikti, bet ja baiļu ir par daudz, tad tās nevar palīdzēt. Tev ir jāuztur baiļu pakāpe kā sāls šķipsna ēdienā.

Kā jūs atbrīvojaties no spriedzes? Kā jūs varat būt brīvs no saspīlējuma?

Šri Šri: (Slikti, ja domājam, ka) Tā nav laba lieta, kā tas ir patlaban, šobrīd. Kāre nozīmē nākamā brīža gaidīšanu (kad taču būtu jādzīvo šis brīdis). Kāre vienkārši nozīmē būt nejēgam attiecībā uz Bezgalību. Kāre vienkārši nozīmē, ka tu nepazīsti sevi.

Kad mēs apjēdzam, ka šeit nav (tikai) divi, tās ir nevainojamas attiecības.

Kas ir nevainojamas attiecības?

Šri Šri: Ja attiecību nav! “Attiecības” nozīmē divus, un kad te ir divi, nevainojams te nekas nevar būt. Kad mēs apjēdzam, ka šeit nav divi, tās ir nevainojamas attiecības. Kādas ir tavas attiecības ar sevi? Ja tavas attiecības ar sevi ir nevainojamas, tad tādas tās ir ar visiem.

http://www.cosmiclighthouse.com/dec07/articles/qna_ravi_shankar?page=0%2C0

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s