Pretrunīgi raksti. No Idriss Šahs. “Mācīties kā mācīties”

Jaut.: Šķiet, ka vieni sūfiju raksti rāda, ka cilvēkam jābūt kārtīgam un nodevušamies lietai, citi – ka vērtējošam un bez aizspriedumiem. Kā to var saskaņot?
VAI VISAS TAISNES IR TAISNAS?
Atb.: Tieši tāpat kā, teiksim, matemātikā, kad jautā: “Vienā grāmatā ir teikts, ka visi taisnie leņķi ir deviņdesmit grādu lieli, bet Einšteins saka, ka taisnas līnijas nepastāv,  ka visas līnijas ir liektas, tātad, taisnu leņķu nav.” Tu sajauc divas pieejas vienai lietai, – pieejas, kuras ir atkarīgas no jomas, kurā tu darbojies, vai no mācekļa attīstības pakāpes, vai no abiem.
Ja māceklis nespēj apgūt gan kārtīguma, gan vērtējošo attieksmi, gan taisnvirziena, burtisku, gan veseluma, holistisku attieksmi, viņš nespēs uztvert visu, kas viņam ir jāuztver. To uzsver Šabistari, kad norāda, ka cilvēkiem jābūt lokaniem un jāprot atrast ceļu starp galējībām un pretrunām:

(Meklētājs) ir vienmēr līdzsvarā starp noliegumu un ticību.

PRĀTA IERADUMU PAREIZA UN NEPAREIZA LIETOŠANA
Prāta ieradumi ir viens no lietderīgākajiem un vienlaicīgi arī nederīgākajiem rīkiem pieejai lietām. Ja tu izvēlies pareizu pieeju, tad problēmu atrisināsi. Bet ja izvēlēties nespēj, un tikai pakļaujies kādai no pieejām, tad varbūt neizmantosi tā brīža mērķa sasniegšanai piemērotāko ieradumu.
Ieradums, kāds piemīt ikdienišķai domāšanai, parasti pieņems, ka kārtīgums, disciplinēta pieeja atrisinās visas lietas. Tas iet cieši kopā ar savu palīgu: vilinošu, bet tāpat daļēju pārliecību, ka, atmetot disciplīnu, var gūt atskārsmi. Manas grāmatas “Noslēpumainais klosteris” stāstā “Zinātniskais progress” par kodi un zirnekli tu vari redzēt, kāpēc neviena no pieejām, ja tā ir pieņemta kā drošs risinājums, nenesīs veiksmi tur, kur ir pārsvarā mehānisks vai nesakarīgs prāts.
Cilvēkam ar tieksmi uz sūfismu tieši tāpēc ir vajadzīga vadība, ka grāmatas, raksti, sakot tev, kas ir vajadzīgs, nepasaka, kad tas vajadzīgs. Padomā par sakāmvārdu:

Vārdiem ir jābeidzas, kad cilvēki dzīvo.

http://www.scribd.com/doc/3054632/Idries-Shah-Learning-How-To-Learn -Psychology-And-Spirituality-In-The-Sufi-Way
http://bazar-vokzal.net/newsroom/learn/l.htm

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s