Pašapmāns. No Idriss Šahs. “Mācīties kā mācīties”

Jaut.: Vai tu nevarētu atzīmēt kaut ko kaitīgu?
Atb.: Protams, to varētu izdarīt katrs.
Kas attiecas uz mani, kaitīgi ir, kad tev ir darīšanas ar cilvēkiem, kurus tu gribētu mācīt, kamēr viņi, iztēlojoties, ka grib gūt zināšanas, īstenībā vēlas tikai sabiedrisku kopību, draudzību, “dvēseļu vienību”, ievērību un līdzīgas lietas.
Visas šīs lietas ir brīnišķīgas, un vēl vairāk brīnišķīgas, kad ar tām nodarbojas apzināti, nevis caur pašapmānu. Apmāns šajā gadījumā ir izlikšanās, ka mācies, kaut meklē tikai dzinuļus.
Iespējams, tādi cilvēki ir spējīgi mācīties. Bet viņi savu spēju aizklāj ar sekliem nolūkiem. Varbūt tie ir iemācīti meklēt sīkus apmierinājumus un piešķirt tiem diženus nosaukumus. Vai varbūt viņus vienkārši mudina bērnišķīgas vajadzības. Rūmī ir teicis:

Kad jūs reiz beigsit kārot riekstus un rozīnes?

Šāds stāvoklis var tā nostiprināties, ka cilvēki vairs nepamana tā klātbūtni savos nodomos un nolūkos.
ZEMO TIEKSMJU GRAUŠANA
No šā “miega” cilvēkus izkrata sūfiji. Tādi triecieni bieži tiek uzskatīti par kaitīgiem – līdz brīdim, kad tie dod iznākumu, – tad gan mēs visi esam pateicīgi, ka mums ir dots tos saņemt. Bet tas, kas tiešām ir kaitīgs cilvēka dabai, ne vienmēr tiek sajusts kā kaitīgs. Galvenais kaitējums ir pašapmāns. Kad tu studē kaut ko īstu, zemākiem mērķiem ir sliecība izzust, un tas pats būs ar kaitīgumu no apkarojamām zemāku rūpju ietekmēm. Kā savā “Irshadat” teicis šeihs Gazur-i-Ilahi, ja attīstība sūfiju Ceļā ir pietiekami dziļa, tad domāšanas trūkumi izzūd, jo tiem nav pamata. Jautājums nav par to, kurp tu ej, jeb vai tu piesaisties kādai kopienai. Jautājums ir par to, vai tu esi pienācīgi sagatavots mācīties kā mācīties.
MĀJA UN MĀJAS SAIMNIEKS
Bajazīds Bistamī ir uzsvēris dažādus Patiesības uztveres līmeņus, teikdams, ka:

viņš, pirmoreiz apmeklējot Kaabu (arābiski “Kubs” – kubiska vairāk kā divtūkstoš gadus sena islāma svētākā celtne, it kā Ābrama (Ibrahim) celta) Mekā, ir redzējis Kaabu. Otrajā reizē viņš redzējis Kaabas Valdnieku. Trešoreiz viņš nav redzējis neko: ne Kaabu, ne Kaabas Valdnieku.


http://www.scribd.com/doc/3054632/Idries-Shah-Learning-How-To-Learn -Psychology-And-Spirituality-In-The-Sufi-Way

http://bazar-vokzal.net/newsroom/learn/l.htm

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s