Ko nozīmē būt “guru”. No: Idriss Šahs. “Mācīties kā mācīties”

Jaut.: Izskatās, ka cilvēki sliecas palaisties uz mani, un kad es tiem veltu uzmanību, vai citu apstākļu dēļ tie man “karas kaklā”; bet ja es pūlos tos mācīt, viņi uzskata mani par guru. Es nevēlos, lai man piesaistītos no manis atkarīgi cilvēki, tāpēc nevēlos tos mācīt.
Atb.: Kad cilvēki sāk šādā nepatīkamā veidā tiekties pēc atkarības no tevis, tavs darbs ir tos atbrīvot, paturot vienīgi tos, kuri tiešām spēj mācīties, un kuri neizmanto tevi kā atbalsta avotu (stuti). Nezinu, kas tev ir teicis, ka ir tikai divas iespējas – mācīt un uzturēt atkarīgos, vai “taisīt bodi ciet”. Tici man, tas ir pārāk liels vienkāršojums. Izvairies no cilvēkiem, kuri uzrāda šādas tieksmes, un tu varēsi mācīt lietderīgi.
Protams, ja tev nav nekā ko mācīt, tad tavs darbs ir – pārliecināt tādus cilvēkus par to.
DERVĪŠA MĀCEKĻI
Kāds dervīšs reiz ieradies pie sūfija un teicis: “Cilvēki tur mani par savu skolotāju, bet es vēlos tos atrunāt”. Sūfijs teicis: ”Tev tikai jāizliekas par vājprātīgu, un tie drīz tevi atstās”.
“Bet zaudēs mana labā slava!” – iekliedzies apjukušais dervīšs.
“Skaidrs,” teicis sūfijs, – “jautāji par mācību, bet aiz tā slēpi rūpes par pašcieņu!
Tad vēlies atkarīgos ap sevi, vai nevēlies?

Nez vai tu saproti, ka sūfiji sevi par sūfijiem nesauc, jo tā būtu iedomība? Es biju klāt, kad kādam sūfijam jautāja: “Kāpēc tu nesaki, ka esi sūfijs?” Viņš atbildēja: ”Tā būtu pašpasludināšanās un izraisītu uzbrukumus.” “Nu tad,” – teicis jautātājs, – “kāpēc tu to nenoliedz?” Viņš atbildēja: “Tā nebūtu patiesība, un bez tam tad es atņemtu noderīgiem cilvēkiem mācības iespējas.”
Jautātājs lietas uztver caur savu otršķirīgo ego. Ar šiem diviem nostāstiem es pievēršu uzmanību uz šāda “es” darbību, kurš nespēj ne mācīt, ne mācīties.

http://www.scribd.com/doc/3054632/Idries-Shah-Learning-How-To-Learn-Psychology-And-Spirituality-In-The-Sufi-Way

http://bazar-vokzal.net/newsroom/learn/l.htm

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s