Rietumu kultūra. No: Idriss Šahs. “Mācīties kā mācīties”

Jaut.: Kāpēc tu kritizē rietumu kultūru?
Atb.: Lieta ir tāda, ka īstenībā es to nekritizēju tādā veidā kā tu, iespējams, domā. Kad tu uzdod tādu jautājumu, tev ir jātur prātā trīs ar to saistītas lietas vai jābūt gatavam, ka nevienam pat prātā nenāks atbildēt.
1. Ir jābūt kaut kādām zināšanām, vai nu īpašām vai vispārīgām, lai balstītu jautājumu, vai lai saņemtu jēdzīgu atbildi.
2. Ir jāapzinās, ka mūsdienu pasaule, kurā dzīvojam, ir tik pārpildīta ar “rietumu kultūru”, ka gandrīz nav iespējams to neaizskart, kritizējot jebko. Tas ir kā vaicāt: “Kāpēc tu nonāvē miljoniem nevainīgu būtņu – bakteriju – ar katru elpas vilcienu?” Viss var būt saistīts ar visu.
3. Šis jautājums šoreiz šeit tiek gan uzdots, gan atbildēts rietumu zemē, rietumu kultūras daļā, kur nebeidzami mokoši pašnovērtējumi, kriticisms un pārmetumi šīs kultūras dēļ uz ilgu laiku ir kļuvuši par vispārpieņemtu uzvedību, un bez kuriem, – ja vien dzird un lasa to, kas ir visapkārt, – dzīve varbūt apstātos.
Ja arī ir kādi īsti labi iemesli “Rietumu kultūras” kritikai, tad tie ir šādi – varētu nožēlot tās neveiksmi ne jau kriticisma, ar kuru tā pastāvīgi lepojas, attīstībā un uzturēšanā, bet gan neveiksmi tās skaidrās domas, kāda bija grieķiem (drīzāk rietumu krasta grieķiem) attīstībā un uzturēšanā. Un kuru vajadzēja nodot rietumniekiem, lai tie varētu paši atbildēt uz šādu jautājumu, ar to aiztaupot sev laiku un pūles, un lietotu domāšanas spēju kaut kam augstākam.
Rietumu cilvēki, lai kāda kuram būtu ideoloģija, izšķiež daudz laika ticību, pārliecību, saistību izstrādāšanai – viņi nemitīgi maina tam visam nosaukumus, bet norises no tā nemainās. Es šo izteikumu nesauktu par kritisku, bet gan par aprakstošu, lai šo apstākli uzsvērtu un piedāvātu zāles – un tās ir izteikumā: “Kad esi pavisam pārliecināts, ir īstais brīdis sākt piesargāties no savas pārliecības”. Rietumu kultūra tāpat kā visas citas varētu attiecināt uz sevi senu Austrumu teicienu: “Lai cik derīgs būtu tērps (vēl tiešāk – iesaiņojums; I.L.), ēdams tas nav”.

http://www.scribd.com/doc/3054632/Idries-Shah-Learning-How-To-Learn-Psychology-And-Spirituality-In-The-Sufi-Way

http://bazar-vokzal.net/newsroom/learn/l.htm

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s