Negantā karaļa elks. Idriss Šahs. “Muļķu gudrība”

Reiz dzīvojis cietsirdīgs un neprātīgs karalis – elku pielūdzējs. Kādu reizi viņš nozvērējies, ka, ja viņa paša elks nesīs viņam dzīvē kādas priekšrocības, tad viņš tūdaļ pievērsīs elkdievībai pirmos trīs cilvēkus, kuri ies gar viņa pili.
Protams, karaļa vēlme ir piepildījusies, un viņš tūdaļ izsūtījis kareivjus saķert un atvest pie viņa pirmos trīs cilvēkus, ko satiks uz ceļa. Ir gadījies, ka tie ir bijuši zinātnieks, saīds (pravieša Muhameda pēctecis) un palaistuve.
Pievedis tos pie elka, neprātīgais karalis pastāstījis par savu zvērestu un licis, lai tie elku pielūdz.
Zinātnieks teicis:
— Šim gadījumam noteikti ir piemērojama doktrīna “Nepārvaramas varas apstākļi”. Ir pietiekami daudz precedentu, kas ļauj jebkuram cilvēkam, kad to piespiež, izlikties, ka viņš pakļaujas paradumam, neuzliekot sev ar to nekādas juridiskas vai morālas saistības.
Tāpēc viņš ir dziļi paklanījies elka priekšā.
Kad pienākusi saīda kārta, tas ir teicis:
— Kā cilvēks, kas atrodas īpašā aizsardzībā, – manās dzīslās tek Svētā Pravieša asinis, – es varu veikt darbības, kas pašas par sevi šķīsta mani no jebkura nodarījuma, tāpēc nav nekādu šķēršļu, lai izpildītu šā cilvēka prasību.
Un viņš ir paklanījies elka priekšā.
Palaistuve teikusi:
— Ak vai, man nav ne intelektuāļa izglītības, nedz īpašu privilēģiju, tāpēc, lai ko tu ar mani nedarītu, es, diemžēl, nevaru godināt šo elku pat ne ārēji.
Viņas vārdi pēkšņi ir izkliedējuši negantā karaļa aptumsumu. Kā no burvestības viņš ir ieraudzījis to divu, kuri bija paklanījušies elkam, melīgumu. Tūlīt viņš ir nocirtis galvas zinātniekam un saīdam, bet palaistuvi atlaidis brīvībā.

No angļu valodas tulkojis B.I.Paholovs
http://bazar-vokzal.net/newsroom/idiots/idiot1.htm

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s