Divas puses. Idriss Šahs. “Muļķu gudrība”

Dervīšu tērpi ar atšķirīgām labās un kreisās puses krāsām pirmoreiz ir ieviesti Spānijā viduslaikos; sākumā tos lietoja mācību nolūkos, tad sāka lietot ikdienas apģērbā. Bet radās tie šādi.
Franku karalis ļoti izbaudījis krašņas izpriecas, bez tam viņš lepojies ar savām filosofa spējām. Viņš palūdzis sūfiju Agarīnu iemācīt viņam augstāko gudrību. Agarīns teicis:
— Mēs iesakām Jums novērošanu un pārdomas, bet vispirms Jums tās ir jāiemācās izvērst.
— To kā izvērst uzmanību, mēs jau zinām, jo esam labi apguvuši mūsu pašu mācību sākuma pakāpes, kas ved uz gudrību, — teicis karalis.
— Ļoti labi, — teicis Agarīns. — Rīt karnevāla gājiena laikā mēs Jūsu Majestātei sniegsim mūsu mācības piemēru.
Ir veikti vajadzīgie priekšdarbi, un nākošajā dienā Agarīna ribata (mācību centra) dervīši nostaigājuši gājienā pa Andalūzijas pilsētiņas, kur viss noticis, šaurajām ieliņām. Karalis un galminieki izvietojušies abpus gājienam: grandi (aristokrāti) labajā pusē, bet karavīri kreisajā. Kad gājiens aizgājis, Agarīns atgriezies pie karaļa un teicis:
— Jūsu Majestāte, pajautājiet, lūdzu, Saviem bruņiniekiem no otras puses, kādā krāsā bija dervīšu apģērbi.
Visi bruņinieki zvērējuši pie sava goda un pie svētajiem rakstiem, ka apģērbi bijuši zili. Karalis un viss pārējais galms ir bijuši pārsteigti un apmulsuši, jo paši bija redzējuši pavisam ko citu.
— Mēs visi skaidri redzējām, ka dervīši bija tērpti brūnos apģērbos,- teicis karalis,- un mūsu vidū ir diži un nevainojami ticīgi un dziļi cienījami cilvēki.
Viņš ir pavēlējis visiem bruņiniekiem gatavoties sodam un pazemināšanai.
Bet tiem, kas apģērbu redzējuši brūnu, noteikts gatavoties apbalvošanai.
Skaidrošanās ieilgusi. Tad karalis teicis Agarīnam:
— Kādu burvestību tu izdarīji, ļaundari? Kāds sātans varēja likt viscienījamākajiem kristiešiem noliegt patiesību, noraidīt cerību uz pestīšanu un izrādīt nedrošību, kas padara šos bruņiniekus nederīgus kaujai?
Sūfijs teicis:
— Tā apģērba puse, ko redzējāt Jūs, bija brūna, otra puse – zila. Ja Jūs neesat sagatavots, Jūsu gaidas liek Jums maldīties attiecībā uz mums. Kā tādos apstākļos lai iemācam, lai kas tas būtu?

No angļu valodas tulkojis B.I.Paholovs
http://bazar-vokzal.net/newsroom/idiots/idiot1.htm

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s