Raksti. Bahauddīns. No: Idriss Šahs. “Muļķu gudrība”

Ja es izlaidīšu pasaulē tukšu grāmatu, ar to domādams: “Jūs vēl nespējat gūt labumu no īstas manas grāmatas”, jūs droši vien nodomātu: “Viņš mūs apvaino”.

Bet ja es izlaidīšu nogludinātu un saprotamu grāmatu, tad visi lasītāji izmantos tās virspusējo vērtību mudinājumam, saukdami: “Cik brīnišķīgi! Cik dziļi!”  Pēc manas aiziešanas cilvēki sekotu šīm virspusējām vērtībām, padarot tās par pamudinājumu un strīdu avotu. Tie tajās izlasītu pamācības, dzeju, vingrinājumus vai stāstiņus.


Ja neuzrakstīšu nevienu grāmatu vai izlaidīšu mazu grāmatiņu, tad zinātnieki irgosies un ar saviem rakstiem ap to kropļos varbūtēju un ievainojamu mācekļu prātus vēl vairāk kā to dara tagad. No ceļa novesti mācekļi kļūs par postīšanas rīkiem, izdomājot visādus skaidrojumus un pūloties uzspiest tos citiem.


Ja es uzrakstīšu apjomīgu grāmatu, tad daži cilvēki iedomāsies, ka tā ir iedomīga.
Ņemiet vērā, ka visi šie pieņēmumi patiešām ir īsti, jo cilvēkiem tādi ir ērti, nevis tāpēc, ka ir kaut kāda varbūtība, ka tie ir patiesi.


Ja es uzrakstīšu mīklainu grāmatu, cilvēki iedomāsies, ka tājā slēpti dīvaini noslēpumi. Vai arī, pūloties to saprast, cilvēki sāks nevajadzīgi prātuļot.


Un jo vairāk es runāšu tādas lietas, jo vairāk cilvēki ar aizkaitinājumu vai nievām teiks: “Tu mūs nesaproti, mēs tā nedarām. Tev pašam nav saprašanas”.
Bet, visu šo pateicis, es būšu gandarīts, ja jūs veltīsit teiktajam kaut brītiņu, atvēlot katram izteikumam vienādu uzmanību.

No angļu valodas tulkojis B.I.Paholovs
http://bazar-vokzal.net/newsroom/idiots/idiot1.htm

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s