Karaliskā dervīša brīnums. No: Idriss Šahs. “Muļķu gudrība”

Stāsta, kad sūfiju skolotājs Ibrahīms ben Adams reiz sēdējis meža laucītē, pie viņa pienākuši divi klaiņojoši dervīši. Viņš tos pasveicinājis, un tie parunājušies līdz krēslai par garīgām lietām.
Kolīdz satumsis, Ibrahīms uzlūdzis ceļiniekus būt par viņa viesiem vakariņās. Kā tie piekrituši, tā viņu acu priekšā parādījies galds, klāts ar brīnišķiem ēdieniem.
— Cik tad ilgi tu jau esi dervīšs? — viens jautājis Ibrahīmam.
— Divus gadus, — tas atbildējis.
— Bet es eju sūfiju Ceļu gandrīz trīsdesmit gadus, un manī nekad nav izpaudusies tāda spēja, ko tu parādīji mums, — teicis šis dervīšs.
Ibrahīms klusējis.
Kad vakariņas jau gājušas uz beigām, laucītē parādījies svešinieks zaļā apģērbā. Viņš piesēdis pie galda un mazliet ieēdis kopā ar viņiem.
Visi ir nojautuši, ka tas ir Hidri, nemirstīgais visu sūfiju vadītājs. Viņi ir gaidījuši, ka tas nodos viņiem kādu viedību.
Piecēlies aiziešanai, Hidri vienkārši teicis:
— Jūs, abi dervīši, apbrīnojat Ibrahīmu, bet no kā esat atteikušies, lai ietu pa dervīšu Ceļu?
— Esat atteikušies no cerības uz drošību un no parastas dzīves. Ibrahīms ben Adams bija varens valdnieks un, lai kļūtu par sūfiju, atteicās no varas pār Balhas sultanātu. Lūk kāpēc viņš ir tālu jums priekšā. Bez tam visus trīsdesmit gadus jūs baudījāt gandarījumu par savu atteikšanos kā tādu. Un tā jau bija jūsu alga. Bet viņš ir vienmēr atturējies no jebkāda atalgojuma prasīšanas par savu upuri.
Nākošajā brīdī Hidri pazudis.

No angļu valodas tulkojis B.I.Paholovs

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s