Dzīves noslēpumi. Šri Šri Ravi Šankars

Iedziļināšanās radības noslēpumos ir zinātne. Iedziļināšanās sava Es noslēpumos ir garīgums.

Tehnoloģiju nolūks ir sagādāt cilvēciskām būtnēm ērtības. Ja neņem vērā vai atstāj novārtā garīgās – cilvēciskās vērtības, tehnoloģija ērtību vietā nes bailes un iznīcību.

Tehnoloģija bez cilvēciskām vērtībām dabu aplūkotu kā nedzīvu priekšmetu. Zinātne sniedz ieskatu dabas dzīvē, un garīgums atdod tai dzīvību. Piemēram, bērna acīs pasaulē nav nekā nedzīva: dzīvnieki, koki, saule un mēness – visi ir dzīvi, ar jūtām un maņām. Bet saspriedzēta un nejēdzoša cilvēka acīs pat cilvēciskas būtnes ir kā roboti vai priekšmeti!

Tehnoloģija bez garīguma ir graujoša. Garīgums ir apziņas tehnoloģija, un visa pasaule ir apziņas spēle un izpausme.

Cilvēku, kura acis vēl nav atvērušās, nepārsteidz radīšanas diženums. Sakiet man, kas radīšanā nav noslēpums? Dzimšana ir noslēpums. Nāve ir noslēpums. Pati dzīve noteikti ir vislielākais noslēpums.

Samādhi (transs, svētpamirums – visu jutekļu darbības vēršana uz noteiktu priekšmetu) pilnībā grimst dzīves un šīs radīšanas noslēpumā. Tavas zināšanas vai ticība tām nav īstais jautājums.

Šī radīšana ir neaptverams noslēpums! Vieds cilvēks nepūlas slēpt slepeno. Bet viņš nepūlas arī to atklāt. Piemēram, tu neapspried mēnešreizes vai nāvi ar piecgadīgo. Bet kad bērni pieaug, šīs lietas tiem vairs nav slēptas. Tās kļūst zināmas kā pašas par sevi saprotamas.

Radībā ir pieci noslēpumi, kuri ir smalku būtņu un eņģeļu svētīti un sargāti.
Tie ir:
anama Rahasja jeb dzimšanas noslēpums: dzimšana ir noslēpums. Tas kā dvēsele iegūst ķermeni, kā arī dzimšanas vietas un laika, ķermeņa veida un vecāku izvēles nosacījumi, tas viss ir noslēpums.

Marana Rahasja jeb nāves noslēpums: nāve ir ļoti sargāts noslēpums. Nāve paliek noslēpums. Gara atdalīšanās no miesas un tā ceļi pēc tam ir noslēpums.

Rādžā Rahasja jeb pārvaldes noslēpums: pārvaldes likumības un kārtīguma uzturēšanas likumības radībā ir noslēpums.

Prākriti Rahasja jeb dabas noslēpums: daba ir noslēpums. Jo vairāk tu uzzini par dabu, jo vairāk tā grimst noslēpumā. Jo vairāk zinātnieks zina, jo vairāk uzzināmā tas aptver. Zinātne, lai arī šķietami risina radības noslēpumu, ir to padziļinājusi. Zināšanas par daļiņām, viļņu dabu, melnajiem caurumiem un tukšuma valstību noslēpumu ir tikai padziļinājušas.

Mantra Rahasja (mantru – lūgsnas noslēpums): mantras ir apziņas viļņojums jeb ritmi. Mantras un to iedarbīgums, ietekme, līdzekļi un iedarbības veids, tas viss ir noslēpums.

Rietumu pasaulē noslēpums parasti ir apkaunojošs un nekrietns. Kurpretim Austrumos noslēpums tiek godāts un uzskatīts par svētu. Radības noslēpumi tikai padziļinās. Gremdēšanās noslēpumā ir pielūgsme.

Iedziļināšanās radības noslēpumos ir zinātne. Iedziļināšanās sava Es noslēpumos ir garīgums. Tās ir vienas monētas divas puses. Ja ne zinātne, nedz garīgums nespēj izsaukt tevī apbrīnu un pielūgsmi, tad tu esi dziļā snaudā.

Vienmēr, kad tu uzskati zīmi, vietu, laiku, cilvēku vai rīcību par svētu, tava uztvere ir nedalīta un pilnīga. Kad lietas ir pierastas, tu noslīdi nevērībā un neziņā. Kādēļ atkārtoti veicama darbība zaudē savu svētumu? Tas notiek, kad tavas atmiņas pārpilda apziņu, un tu zaudē savu jutīgumu. Piemēram, ļaudis, kas dzīvo Benaresā, Indijas svētajā pilsētā, nesajūt, ka tā ir svēta vieta. Ar dzīvošanu patreizējā norisē un sādhanu (garīgu tuvību), garīgajiem vingrinājumiem, mēs varam saglabāt šo svētuma izjūtu savos darbos.

Ir prieks mierā, un ir prieks darbībā. Prieks darbībā ir īslaicīgs un nogurdina. Prieks mierā ir augstsirdīgs un dzīvinošs. Tam, kas ir piedzīvojis prieku mierā (svētpamirumu), prieks darbībā ir mazsvarīgs. Bet lai gūtu dziļu mieru, jābūt darbīgam. Abu pienācīgs līdzsvars ir būtiski vajadzīgs.

Prāts

Papētīsim piecus prātu ietekmējošus faktorus: telpu, laiku, barību, pagātnes iespaidus un saistības – darbības.

Telpa: vieta, kurā tu esi. Katra vieta, kur tu esi, citādi ietekmē prātu. Pat savās mājās tu vari novērot, ka jūties dažādi dažādās telpās. Vietai, kurā ir dziedāts, skandētas lūgsnas un meditēts, ir īpaša ietekme uz prātu. Pieņemsim, ka tev patīk kāda vieta; tu pamanīsi, ka nedaudz vēlāk tā vairs nav tāda pati.

Laiks: arī laiks ietekmē. Dažādi dienas un gada laiki dažādi ietekmē prātu.

Barība: dažādi jūsu barības veidi iespaido tavu prātu vairākas dienas.

Pagātnes ietekme jeb karmas: tās dažādi ietekmē prātu. Izpratne, modrība, zināšanas un meditācija – tās visas palīdz dzēst pagātnes iespaidus.

Saistības un norises: tavu prātu iespaido cilvēki un norises, kurās esi iesaistīts. Ar vieniem cilvēkiem jūsu prāts uzvedas vienā veidā, ar citiem – citā.

Kaut gan šīs piecas ietekmes iespaido tavu dzīvi un prātu, tev jāzina, ka Es (tava būtība) ir daudz ietekmīgāks. Kā tu pieaudz viedībā, tā arī tu ietekmē to visu.

Nemiers

Tagad papētīsim nemiera un nomierināšanās veidus. Ir pieci nemiera veidi:

Pirmais ir dēļ vietas, kur esi. Kad tu atstāj kādu noteiktu vietu, ielu vai ēku, tu tūlīt jūties labāk. Lūgsnas, dziedāšana vai bērnu rotaļu un smieklu nevainīgums var izmainīt šo vides radīto nemieru. Ja tu lūdzies vai dziedi, vietas svārstības izmainās.

Otrs nemiera veids ir ķermenī. Sliktas pārtikas ēšana, Vatu (ierosinošs princips, kas nepieciešams nervu sistēmas darbināšanai) pasliktinoša barība, nekārtīgas ēdienreizes, nesagatavotība un pārstrādāšanās var izraisīt fizisku nemieru. Zāles tam ir vingrinājumi, darba ieradumu mērenība un viena vai divas veģetāras vai sulu diētas dienas.

Trešais nemiera veids ir garīgs nemiers. To izraisa godkāre, garīga pārpūle, patika vai nepatika. Tikai zināšana var dziedēt šo nemieru; skats uz dzīvi plašākā redzeslokā, sava Es iepazīšana un visa nepastāvības apjēga. Ja tu visu sasniegsi, ko tad? Kad viss būs paveikts, tu mirsi. Savas nāves un dzīves iepazīšana, pārliecība par savu Es un Dievišķo var remdēt garīgo nemieru.

Ir arī jūtu nemiers. Nekāds zināšanu daudzums te nepalīdz. Sudaršan Krija (Šri Šri Ravi Šankara elpošanas tehnika; sanskritā: su = patiess, darshan = redzējums, kriya nozīmē attīrošu darbību) – tā palīdz! Pazūd viss jūtu nemiers. Arī Guru, vieda cilvēka vai svētā klātbūtne var palīdzēt dziedēt jūtu nemieru.

Piektais nemiera veids ir reti sastopams. Tas ir Dvēseles nemiers. Kad viss šķiet tukšs un bezmērķīgs, zini, ka tev ir ļoti paveicies. Nemēģini atbrīvoties no tā. Apskauj to!  Dvēseles miers var ienest tevī patiesu lūgsnu. Tas nes dzīvē izcilību, Siddhi (piepildījums, sasniegums, vai sekmes) un brīnumu. Tas ir liels dārgums sasniegt šīs iekšējās alkas pēc Dievišķā. Satsanga – saredzi Dievišķo katrā acu pārī, kalnos, ūdenī, kokos un dzīvniekos. (grupas meditācija patiesa Skolotāja klātbūtnē) un apskaidrotā klātbūtne remdē Dvēseles nemieru. Nemeklē Dievišķo kaut kur debesīs. Kā? Tikai redzot Dievu sevī. Tikai Dievi spēj pielūgt Dievus.

Apjēgas pieaugums pienes tevi tuvu īstenībai. Un šim nolūkam tev ir jāaudzē sava prāna (enerģijas jeb spēka kopīgs sākums, absolūtā enerģija). To var panākt ar:

1. Gavēšana un svaigas barības ēšana

2. Prānajama (darbs ar savu dzīvības enerģiju – ieelpa, elpas aizturēšana un atbrīvošana (izelpa) noteiktā ritmā), Sudaršan Krija, un meditācija

3. Klusums

4. Peldes aukstā ūdenī

5. Pareizs miega ilgums

6. Jūtu apmierinājums

7. Skolotāja klātbūtne

8. Dziedāšana un lūgsnas

9. Dāvāšana bez ceremonijām un kalpošana bez dīdīšanās.

Kopā tas viss ir Jagja (dzīves veids, vērsts uz saskaņu un augstākajām cilvēciskajām vērtībām). Kad tev ir godbijība pret visu visumu, tu esi ar to saskaņā. Vēl, tev nevajag noraidīt un atsacīties ne no kā. Kad tevī ir godbijība visās attieksmēs, attīstās tava apziņa; pat nelielas lietas izrādās nozīmīgas un lielas. Katra sīka radība parādās godināta. Tā ir godbijība visās attiecībās, kas saglabā radniecību. Kop godbijības izjūtu katru savas dzīves mirkli.

http://www.srisri.org/teachings.html?linkID=teachingsMenuSecretsOfLife

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s